Rzeka Pszczynka Czworo Kłusowników Ujęto Na Gorącym Uczynku

Aktualności | 2011-03-23 | Publikujący: PZW Katowice Rejon VI

Sieci Kłusownicze

Na rozlewisku Rzeki Pszczynka w Szerokiej dali o sobie znać kłusownicy nie wiedząc o tym że ten odcinek rzeki jest pod baczną kontrolą Straży Rybackiej Rejonu VI Okręg Katowice ze względu na przebudowę koryta rzeki.

22 marca  2011 r. o godzinie 18.10 na rozlewisku rzeki Pszczynka w Jastrzębiu Zdroju dzielnica Szeroka strażnicy Społecznej Straży Rybackiej działającej przy Kole 110 1-go Maja  ujęli czworo mężczyzn którzy kłusowali przy pomocy narzędzi rybackich .

Dzięki szybkiej koordynacji w trakcje zatrzymania kłusowników wsparła Społeczna Straż  Rybacka koła 102 Żory.

Zatrzymani mężczyźni dobrze znali ten teren wodę i metody działania służb odpowiedzialnych za ochronę wód, a mimo to udało się ich ująć na gorącym uczynku.

Ktoś taki, kto doskonale zna zwyczaje ryb i łowisko może dokonać spustoszenia w rybostanie, zwłaszcza dlatego, że w tym okresie czasu w obrębie rozlewiska na tym odcinku są wykonywane prace w przebudowie nowego koryta rzeki Pszczynka , dlatego kłusownicy wiedzieli w którym miejscu przebywa najwięcej zgromadzonych ryby by w tym miejscu zastawić sieci . W trakcje ujawnienia przestępstwa jeden z sprawców na widok strażników Straży Rybackiej wrzucił wcześniej użytą zwiniętą sieć w worku foliowym do wody inny sprawca uciekał z reklamówką w której przetrzymywał wyłowione wcześniej siecią ryby.

Po zatrzymaniu i odebraniu torby okazało się że w reklamówce znajdują się żywe ryby 4 szczupaki o łącznej wadze 5.38 kg które po zwarzeniu za  pokwitowaniem wpuszczono do wody .

W obecności Strażników i funkcjonariuszy policji o godzinie 19.30 kazano sprawcą wyciągnąć  z wody zastawioną drugą  sieć o długości 25 m szerokości 2 m oczka 60x60 mm w której wplątane były ryby 3 szczupaki , 2 leszcze o łącznej wadze 4.60 kilogramów, następnie ryby po uwolnieniu z sieci i zważeniu  wpuszczono z powrotem do wody.

Kłusownicze sieci

Ujętych na gorącym uczynku kłusowników wraz z zatrzymanymi narzędziami rybackimi przekazano do dalszej dyspozycji funkcjonariuszom policji z Komisariatu Policji w Jastrzębiu Zdroju.

W następny dzień rano przy udziale Koordynatora  Etatowej Straży Rybackiej Rejonu VI

strażnicy wznowili akcję przeczesania rozlewiska w poszukiwaniu drugiej sieci która zapakowana w foliowy worek, została wrzucona do wody  przez jedynego ze sprawców podczas ujawnienia przestępstwa. Niestety po dwugodzinnym przeczesywaniu dna rozlewiska ze względów przeszkód , zaczepów i korzeni strażnicy  nie potrafili zlokalizować wrzuconej sieci . Z zeznań sprawców wynika że sieć była takich samych gabarytów , wonton o wymiarach 25 m szerokości 2 m oczka 60x60 mm.