Przepisy PZW

PRAWA MŁODZIEŻY DO 14 LAT

Przepisy PZW | 2018-02-19 | Publikujący: Koło PZW nr 3 Bytom

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz
cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.
….
6. Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową, spławikową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować  dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
 jeżeli opiekun np. tata zabierze na ryby dziecko lub nawet dwoje dzieci to bez żadnych dodatkowych zezwoleń mogą wszyscy troje łowić rybki, każdy na swoją wędkę, trzeba tylko pamiętać o tym aby łowić blisko siebie „w ramach uprawnień stanowiska” oraz pamiętajmy o tym aby w siatce nie mieć więcej ryb niż przewiduje to regulamin „dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna”.
Nie zapominajmy, że w tym przypadku, opiekun ( np. tata a może mama ) musi być członkiem PZW, musi mieć opłacone składki członkowskie oraz mieć wykupione wody.

Inaczej wygląda sprawa z młodzieżą, która jest zrzeszona w szeregach PZW.

….
5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.

Te zapisy w regulaminie oznaczają, iż młody wędkarz, poniżej 14 lat, który jest członkiem PZW, (płaci składki i wykupi wody), z punktu widzenia uprawnień do wędkowania jest w pełni samodzielnym wędkarzem, jedyne ograniczenie to takie, że musi być pod opieką osoby do tego uprawnionej.
Pisząc prościej taki młody wędkarz może spiningować lub łowić na dwie wędki tak jak dorośli wędkarze. Ma prawo do własnego stanowiska oraz do własnego limitu ryb. Ograniczenie to opiekun:
„wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.”

Mam nadzieję, że niektórym młodym wędkarzom te informacje się przydadzą i pewne niewiadome wyjaśnią